close

TARİHÇE

KOÇ YÖNDER TARİHÇESİ

Koç-Yönder, Koç topluluğundan emekli olan üst düzey yöneticilerin bilgi ve birikimlerinden başkalarının da istifade etmesi için 1995 yılında Koç Holding ve şirketlerinden emekli olan 20 üyenin iştirakiyle kurulmuş bir dernektir.

Kurucular arasında Erdoğan Karakoyunlu, Can Kıraç, Alaeddin Asna, Haluk Çatırlı, Nurettin Uğurlu, Tuncer Afşar, Erol Günen, Reha Tezcan, E.Abdullah Özerol, Mehmet Ondur, Orhan Altan, Sencer Kaygusuzlar, Naci Dizdar, Sadi Göğdün, Muhterem Kolay, Orhan Başdoğan, Özcan Yuvalı, Basri Öztekin, Süreyya Somer, Sezai Polat bulunmaktadır.

Erdoğan Karakoyunlu’nun ilk geçici Yönetim Kurulu Başkanı olduğu derneğin ilk genel kurul toplantısı da 13 Ocak 1996’da yapılmıştır.

İlk geçici Yönetim Kurulu’nda Başkan Erdoğan Karakoyunlu’dan sonra İkinci Başkan Reha Tezcan, Genel Sekreter Alaeddin Asna, Muhasib Sadi Göğdün, Veznedar Tuncer Afşar ve üyeler Can Kıraç ve E.Abdullah Özerol vardır.

İlk geçici Denetim Kurulu da Muhterem Kolay, S.Haluk Çatırlı ve H.Basri Öztekin’den oluşmuştur.

İlk Yönetim Kurulu Başkanı Can Kıraç 1996 – 98 tarihlerinde görev yapmış, daha sonra seçilen Erdoğan Karakoyunlu 1998 -2001 tarihleri arasında Koç Yönder Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür.2001-2004 tarihlerinde Necati Arıkan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmişti. 2004’den 2010 Şubat ayına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Tunç Uluğ’dan, Başkanlık görevini Mesut Ilgım devralmıştır.