close
Basın Duyuruları

ABİGEM – “AİLE ŞİRKETLETİNDE KURUMSALLAŞMA” PANETLİ GTO’ DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

kocyonder-kapak

KOÇ-YÖNDER YÖNETİM KURULU ÜYESİ CENGİZ NAYIR: ”HER 100 AİLE ŞİRKETİNDEN SADECE 20’Sİ İKİNCİ KUŞAĞA, 3–4 TANESİ ÜÇÜNCÜ KUŞAĞA İNTİKAL EDİYOR”

Koç Yöneticileri Derneği (Koç-Yönder) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Nayır, aile şirketlerinin kurumsallaşmayı gerçekleştirmede zorlandığını belirterek, ”Her 100 aile şirketinden sadece 20’si ikinci kuşağa, 3–4 tanesi üçüncü kuşağa intikal ediyor” dedi.

Gaziantep Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) tarafından Gaziantep Ticaret Odası’nda düzenlenen ”Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” panelinde konuşan Nayır, aile şirketlerinin Türkiye’de ve dünyada önemli yer tuttuğunu ifade ederek, Türkiye’de şirketlerin yüzde 95’inin aile şirketi olduğunu belirtti. Nayır, ”Çünkü burada milli bir yatırım var. Ancak, aile şirketlerinin ömürleri uzun değil. Her 100 aile şirketinin sadece 20’si ikinci kuşağa, 3–4 tanesi üçüncü kuşağa intikal ediyor” diye konuştu.

Aile şirketlerinde ailenin işi, işin aileyi etkilemesinin söz konusu olduğuna işaret eden Nayır, aile şirketlerinin işbirliği potansiyelinin zamanla çatışmaya dönüşebildiğini ve birbirleri ile uğraşmaktan, işlerine yeterince enerji veremediklerini kaydetti. Bir şirketi kurmak ve özveriyle çalışmanın yeterli olmadığına işaret eden Nayır, yönetimin önemini vurgulayarak, şöyle devam etti: ”Aile şirketleri, alışkanlıklarını terk etmekte zorlanan, değişime direnç gösteren, yeniden yapılanma ve özellikle kurumsallaşmayı gerçekleştirmede zorlanan yapılardır. Büyüyen işletmenin kültürü, misyonu ve vizyonu, iş sahibi ülkenin kültürü ile sınırlı kalmamalıdır. Kurum sahipleri, aile değerleri ile uluslararası işletme standartlarının sentezini yapmalıdır.”
Cengiz Nayır, aile şirketlerinin hızlı karar verebilme, güç birliği yapabilme, kısa zamanda büyüyüp gelişebilme gibi avantajlara da sahip olduğunu sözlerine ekledi.

ABIGEM – 23 ŞUBAT 2007