close
Haberler

Bahçeşehir Üniversitesinde Sempozyum

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDE “1933 UNİVERSİTE REFORMU VE MUSEVİ BİLİM ADAMLARININ ROLÜ” SEMPOZYUMU

Sizlere daha evvel de duyurduğumuz gibi 19 Nisan Perşembe günü, Bahçeşehir Üniversitesinde, Unesco’nun himayesinde 1933 Üniversite Reformu ve o tarihlerde ülkemize sığınan çoğu Yahudi asıllı Alman Bilim İnsanları ile ilgili bir sempozyum yapıldı.

Çok sayıda katılımcı, bir gün boyunca, zamanın canlı şahitlerinden, olayın ayrıntılarını öğrendiler. Sabahki açılış konuşmacıları arasında Polonya asıllı, 16 yasindaki bir genç olarak Auschwitz kampındaki soykırımdan sağ kurtulmuş ve şimdilerde UNESCO nun onursal elçisi olarak avukat Samuel Pisar izleyicilerle anılarını paylaştı. Diger konuşmacılar arasında Zülfü Livaneli, Büyükelçi Erkan Tezgör, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova gibi şahsiyetler de vardi.

Sempozyum’un öğlenden sonraki ilk bölümünün moderatörlüğünü üstlenen Mesut Ilgım, dört önemli  konukla sohbet etti. Bunlardan ilk’i, o tarihlerde Ulu Önder Atatürk’ün bir başka “ilk”i olan Ankara da açılan Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesinin ilk öğrencilerinden Muazzez İlmiye Çığ idi. Muazzez Hanım o kendine has uslübu ile, nasıl Sümeroloji ve Hititoloji eğitimine karar verdiğini anlattı.

İkinci konuk ise, Üniversite Reformu üzerine 2007 yılında “Sevgili Üniversite” adında bir roman yazmış olan Prof. Dehen Altıner idi. Dehen Hanım’da böyle bir roman yazmaya nasıl karar verdiğini ve roman’ın ayrıntılarını dinleyicilerle paylaştı.

Üçüncü konuk ise, Kudüs Üniversitesi profesörlerinden Jakob Landau idi. Prof Landau Osmanlı ve Türkiye Tarihi konusunda uluslar arası ün’e sahip bir bilim insanı.

Nihayet dördüncü ve sonuncu konuk da, Atatürk’ün Milli Eğitim Bakanı ile ilk görüşmeleri yapıp, arkadaşları adına sözleşmeleri imzalayan, Pataloji Ptofesörü Philippe Schwartz’ın kızı Dr. Suzen Ferenc Schwarz idi. Dr Ferenc Schwarz da, konuklara o senelere ait anılarını canlı bir şekilde aktardı, İstanbul ile ilgili anılarını paylaştı.

Günün sabahki oturumuna konuşmacı olarak katılan ABD Büyükelçisi Ricardione’nin konuşmasından bir bölümü de bu vesile ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ricardione konuşmasında, ne denli zengin ve ilginç bir kültür mirasına sahip olduğumuzun altını çizdikten sonra, 1557 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Süleymaniye Camiine alınacak imam için aradığı nitelikleri saydı :

  • Tek ve güzel eşli olacak
  • Yüksek ilimleri ve alet ilimlerini bilecek (astronomi gibi)
  • Arapçayı ve Frasçayı bilecek
  • Ayrıca Latinceyi de bilecek
  • Kefere dini ile dinimiz islamı mukayeseli olarak bilecek
  • Ata binecek, spor yapacak, güzel görünüşlü olacak, güzel giyinecek
  • İlm’i teşrih’i (insan anatomisi) bilecektir