close
hangisicb-b

KOÇ-YÖNDER ÜYELERİ YAPI KREDİ KORU TESİSLERİNDE BİR ARAYA GELDİ

Yeni yılın ilk bar gecesi etkinliği için seçilen yer Yapı Kredi Bankasına ait Bağlarbaşı’ndaki Koru tesisleri, gecenin konuşmacısı da ünlü Mimar Cengiz Bektaş idi. 15 Mart 2012 Perşembe akşamı Bağlarbaşı Korusunun Kafe’sinde bir araya gelen Koç Yönder üye ve eşleri 47 kişilik bir grup oluşturdu..

Dernek Başkanımız Mesut Ilgım’ın tanıtım konuşması Almanya ve Sivas’tan bir anekdot ile başladı. Sonra sözü konuk konuşmacımıza bıraktı. Konuk konuşmacımız Mimar Cengiz Bektaş  konuşmasını dinleyicisini kucaklayan, dikkatleri her an üzerinde toplayan uslubu ve görseller eşliğinde sürdürdü.  Avcı toplum’dan kent yerleşimine geçişte dünyanın bugün için bilinen en eski yerleşimlerinin Anadolu’da olduğu temasını işlediği konuşmasını, çevre bilinci ilintili olarak Anadolu’da yaşamın çağlar boyunca oluşturduğu yerleşimlerin evriminin kökenlerini, anlamlarını  Göbeklitepe, Çatalhöyük, Afrodisias, Efes’ten görselleri eşliğinde yaptı Cengiz Bektaş.

Katılanların adeta büyülenmişçesine kulak kesildiği bu sunumda halen içinde  bulunduğumuz ve yaşadığımız çağdaş yerleşim bilincinde ne kadar çok şeyi yanlış bildiğimizi ve yanlış uygulanmakta olduğunu öğrendik…

Bir saat kadar süren ve Cengiz Bektaş’ın akıcı üslubu ile hepimizi etkisi altına alan bu sohbet, her zaman olduğu gibi, gruplar halinde sohbetlerin sürdürüldüğü kokteyl prolonje ile devam etti.

Bir başka toplantıda ve daha geniş katılımla buluşmak üzere söz vererek ayrıldı üyelerimiz.