close
Basın Duyuruları

Cumhuriyet Gazetesi – TUNÇ ULUĞ : “Aile anayasanızı hazırlamalısınız”

Koç Topluluğu Yöneticileri Derneği’nin (KOÇYÖNDER) Başkanı Tunç Uluğ, hazırladıkları eğitim ve danışmanlık programları ile   KOBİ’lere aile şirketlerinde jenerasyon değişikliği, aile anayasası oluşturulması, kurumsal yönetim uygulamaları gibi birçok konuda birebir danışmanlık hizmeti verdiklerini anlatıyor. İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından bu yıl 5. düzenlenecek olan KOBİ’ler ve Verimlilik Kongresi’nde de kurumsallaşma ve stratejik planlama başlıklı oturumu yönetecek olan Uluğ ile sohbet ettik.

“Kurulan şirketlerin yüzde 25-45’İ  birinci kuşaktan sonra yok oluyor. Kalanların yüzde 60’ı ya el değiştiriyor ya da batıyor. Yüzde 20’si 2. kuşağa geçiyor. 3. kuşağa kadar ulaşabilen şirket sayısı ise ancak yüzde 15. Başka bir deyişle kurulan şirketlerin ancak yüzde 3’ü üçüncü kuşağa kadar sürebiliyor” diyen Uluğ başarısızlığın nedenlerinin bazılarını ise şöyle sıralıyor: “Kurumsallaşmaya yönelinmemesi; kardeşler ve kuzenler arasındaki rekabet; iş ve aile için nakit temininde zorluk; bir sonraki kuşağa devir planının yapılmaması…”

KOÇYÖNDER,  Koç Topluluğu’nda uzun yıllar emek vermiş üst düzey yöneticilerin emekliliklerinde bir araya getiren bir buluşma noktası. Kendisi de 30 yıl Koç Topluluğunda, Aygaz Gn. Md. Yard; RAM Dış Ticaret Genel Müdürü; Koç Holding Dış Ticaret Şirketleri Başkanı gibi önemli görevlerde bulunan Uluğ, KOÇYÖNDER üyesi diğer arkadaşları ile birlikte bilgi ve deneyimlerini aktaracak birçok projede görev yaptıklarını anlatıyor.    Uluğ, KOBİ’lerin öncelikli sorunlarını ise şöyle sıralıyor: “Birincisi finansal kaynak bulmakta güçlük çekiyorlar. İkincisi mevcut kaynakları efektif bir şekilde kullanamıyorlar. Bu kurumsallaşamamış olmalarından kaynaklanıyor. Ve bu da üzerinde titizlikle durduğumuz son derece önemli bir konu. Bu konuda geliştirdiğimiz bir eğitim programımız var. Üçüncü sorun ise aile ilişkilerini iyi organize edemiyorlar.”

Türkiye’de şirketlerin çok büyük bir çoğunluğunun aile şirketi olduğu göz önüne alındığında KOÇYÖNDER ve bu alanda faaliyet gösteren kurumlara çok iş düştüğünü kaydeden Uluğ, şunları söylüyor:

“Özellikle jenerasyon değişikliği gündeme geldiğinde, işi kimin devralacağı konusunda şirketlerde sorun yaşanıyor.‘Başa kim geçecek?’ buna karar verilemiyor. ‘Ayrıca aile üyeleri iş ile nasıl ilişki kuracak. Her isteyen şirkette çalışabilecek mi? Hangi pozisyonlarda işe başlanacak?’ bu konularda da belli bir şirket kültürü oluşturulması için rehberlik etmeye çalışıyoruz.”