close
Basın Duyuruları

Dünya Gazetesi – Aile Anayasası Oluşturulmalı

İSTANBUL – Koç Topluluğu Yöneticileri Derneği (Koç-Yönder) Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Uluğ, aile şirketlerinde kurumsallaşmanın önemine dikkat çekerek, “Eğer kurumsallaşma olmazsa ana, baba, kardeş, amca, yeğen birbirine giriyor. Bu, şirketi yok edici etki bile yapabilir” dedi.

AB Leonardo Hareketlilik Projesi kapsamında Finlandiya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Vaasa Üniversitesi tarafından aile şirketleri için hazırlanan “babadan oğula” adlı yeni model, Koç-Yönder’ in girişimiyle Türkiye’de ele alınacak.

Uluğ, İstanbul Ticaret Odasında (İTO) düzenlenen ve aile şirketlerinde AB deneyimlerinin paylaşıldığı seminerde yaptığı konuşmada, bu şirketlerin ileriye götürülebilmesi için sermaye yapılarının iyi olması, bunun da en iyi şekilde kullanımının kurumsallaşmayı gerektirdiğini söyledi.

Aile şirketlerinde aile fertlerinin de kendi içinde kurumsallaşmasının şart olduğuna işaret eden Uluğ, “Eğer kurumsallaşma olmazsa ana, baba, kardeş, amca, yeğen birbirine giriyor. Bu, tıpkı bir deprem gibi, şirketi yok edici etki bile yapabilir” diye konuştu.

Türkiye’de Koç Topluluğunun üçüncü nesile geldiğinin ve çok başarılı olduğunun görüldüğünü aktaran Uluğ, “Çünkü sermaye, kurumsallaşma ve aile fertlerinin kurumsallaşması çok önemli unsurlar. Topluluk, bu üç unsuru da en iyi şekilde hayata geçirdi” dedi.

Uluğ, İTO üyelerinin büyük bir kısmının ilk aşamayı aştığını ve kurumsallaşma yönünde adım attıklarını vurguladı.

Anayasa oluşturulmalı

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Çınar ise Türkiye’de maalesef birikim aktarımı konusunda aile şirketlerinin çok iyi performans gösteremediğini, Türkiye’de bu tür şirketlerin ortalama bir nesil ile sınırlı kalırken Avrupa’da dördüncü nesle kadar uzanabildiğini söyledi.

Türkiye’deki şirketlerin çoğunluğunun aile şirketi olduğuna değinen Çınar, “Bunların belli bir düzen içinde, belki anayasasının oluşturularak sistematiğe oturtulması gerekir” dedi.

Finlandiya Merkez Ticaret Odası Direktör Yardımcısı Mika Heikkila da Finlandiyalı iş adamlarının Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiklerini vurguladı.

Heikkila, Türkiye ile Finlandiya arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin yeterli olmadığına işaret ederek, “Odalar ve şirketler için ya ‘network’ ya da ‘not work’ arasında bir tercihte bulunalım ki işbirliği yapalım ya da yapmayalım” şeklinde konuştu.

13/03/2007, Dünya Gazetesi – http://www.dunyagazetesi.com.tr