close
BULEND CEYLAN

Yüksek Mühendis Mimar

 

1951 yılında Bitlis’te doğdu. Tekel mensubu olan babasının görevi dolayısıyla İlk okulu Samsun-İzmir-Samsun’da okudu. Samsun İstiklal İlk Okulu’ndan mezun oldu. Babasının İstanbul’a tayin olması nedeniyle 1962 yılında Samsun’da başladığı orta öğrenimini Sarıyer Orta Okulu’nda ve Beşiktaş Kız Lisesinde tamamladı. 1968 yılında İTÜ sınavlarını kazanarak çocukluk yıllarından itibaren hayalini kurduğu mimarlığa ilk adımını attı. 1972 yılında İTÜ Müh. Mim. Fakültesi’nden başarı ile Mimar olarak mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde başarı ile tamamlayıp, Yüksek Mühendis Mimar ünvanı ile mezun oldu.

Üniversitenin ikinci sınıfında iş hayatına stajyer mimar olarak İNTES Koll. Şti. / İNTES İnşaat A.Ş.’de başlayan Bülend Ceylan aynı şirkette onaltı yılı çalıştı.  İNTES A.Ş.’nin müteahhit olarak üstlendiği Tepebaşı Ordu Yardımlaşma Oteli İnşaatında Saha Mühendisi, Tofaş – Aygaz Zincirlikuyu Tesisleri İnşaatında Şantiye Şefi Yardımcısı olarak şantiyelerde görev aldıktan sonra Şirket Genel Müdürlüğünde Genel Sekreter, Asil Çelik Fabrika İnşaatı İnce İşler Denetçisi (aralıklarla inşaata giderek), Planlama Baş Mühendisi, Teknik Müdür vb unvanlarla görev yaptı.

1986 yılında Koza İnşaat A.Ş. Yönetiminin daveti ile Koç Topluluğu bünyesindeki Koza İnşaat A.Ş.’ye geçti. Genel Müdürlükte Uygulama Maliyet Planlama Müdürü olarak çalıştı. Koç Topluluğu’nun iki şirketi olan Koza İnşaat A.Ş. ile Garanti İnşaat A.Ş.’nin birleşmesi sonucunda Kalite Kontrol Müdürü görevini yürütürken, Destek ve Lojistik Grup Müdürü görevine atandı. 1998 yılı sonunda Garanti-Koza İnşaat A.Ş.’den kendi isteği ile emekli olarak ayrılmasını müteakip, Kıraça Holding bünyesindeki Kar İnşaat A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Bu süreçte Karsan Fabrika İnşaatı, Karland Showroom İnşaatı gerçekleştirildi.

2002 yılında Genel Koordinatör görevini üstlendiği Berk Grup’tan ayrılarak serbest çalışmaya başladı. Deteks Kimya Sanayi A.Ş.’de yaklaşık sekiz yıl 2003 yılından itibaren de Mares İnşaat A.Ş.’de İnşaat ve Yönetim Danışmanı olarak danışmanlık faaliyetini sürdürmektedir.

Elli iki yıla varan çalışma yaşamında mesleki çalışmalarının yanı sıra Topluma hizmet etmek yarar sağlamak amacıyla Sivil Toplum Kuruluşlarına üye olmaya ve gönüllü olarak görev almaya devam etmektedir.

Mesleki deneyim ve bilgi birikimini meslektaşlarına aktarmak amacıyla 2000 yılından itibaren 1972 yılında üye olduğu TMMOB Mimarlar Odası’ndaki çalışmalara gönüllü olarak katkıda bulunmaktadır.

TMMOB Mimarlar Odasının düzenlediği Mimarlık ve Eğitim Kurultaylarında, MOBBİG  Mimarlık Bölüm Başkanları İletişim Grubu Toplantılarında, Bilirkişilik Sempozyumlarında, TMMOB Meslek Odaları tarafından düzenlenen sempozyum ve kongrelerde, Yapı Denetim Konferanslarında, İmar hukukuna ilişkin Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen sempozyum ve kongrelerde bildiriler sunmuş, Adalet Bakanlığı ile Bilirkişilik yasası hazırlanması, Bilirkişilik hizmetinin doğru bir şekilde düzenlenmesine yönelik çalışmalarda görev almıştır.

 

2002’den itibaren TMMOB Mimarlar Odası farklı yönetim dönemlerinde; Yapı Denetim Komisyonu Üyesi, Bilirkişilik ve Gayrimenkul Komitesi Üyesi, 1992 SMGM Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi Eğitmeni, Onur Kurulu Üyeliği, MİAK Mimarlık Akreditasyon Kurulu Üyesi, MiMeKK Mesleğe Kabul Kurulu Üyesi ve Başkanı, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Soruşturma Uzlaştırma Komitesi Başkanı, Yapı Malzeme Komitesi Üyesi, Mimarlıkta Malzeme Dergisi Yayın Kurulu Üyesi, Danışma Kurulu Üyesi, yılından itibaren 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) mütevelli üyesi ve geçmiş dönemlerde Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu Üyesi, 2002 yılında üye olduğu İTÜ Mezunları Derneği Onursal Üyesi, İTÜ Vakfı Sosyal Kulübü üyesi, Mimarlık Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi,  MİV-SAN Mimarlık Vakfı Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı üyesi ve 2011-2014 dönemi Başkanı,  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Birim Kurulu Üyesi olup, 14 Ağustos 2021’den itibaren Mimarlık Vakfı Başkanıdır. 2010 yılından itibaren Koç-Yönder Koç Topluluğu Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği devam ederken Mayıs 2022’de Genel Sekreter olarak seçildi.