close

Davut ÖKÜTÇÜ

DAVUT_ÖKÜTÇÜ

1946 yılında Diyarbakırda doğdu. İlk okuldan sonra eğitimine, Istanbul Özel Darüşşafaka Lisesinde devam etti 1965 te mezun oldu. Fulbright teşkilatından aldığı bursla Robert Kolej Yüksek Okulunda eğitimini sürdürerek 1969 yılında Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olmuş, aynı yıl Türk Eğitim Vakfından aldığı bursla ABD de Syracuse Universitesinde lisans üstü programına başlamıştır. 1971 yılında Endüstri Mühendisliği dalındaki Master programını tamamlayarak yurda dönmüştür.

İş hayatına Koç Holding de başlayan Davut Ökütçü, 32 yıllık çalışma hayatının 19 yılını gruba bağlı Bozkurt Mensucat Sanayii A.Ş. de Endüstri Mühendisliği, Planlama Müdürlüğü, Yatırım Koordinatörlüğü, Üretim Müdürlüğü,  Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Murahhas üyesi olarak muhtelif kademelerdeki görevlerde geçirmiştir.

1990-1996 yılları arasında Koç Holding Dış Ticaret Grubuna bağlı ,ABD de New York şehrinde bulunan Ramerica International şirketinin Genel Müdürlüğünü  yürütmüştür.

1996 dan 2003 yılına kadar Koç Holding merkezinde Tüketim Grubu Başkanına Yardımcı görevinin yanında Maret, Düzey, KoçEce, Bozkurt, BAT Tütüncülük A.Ş de yönetim Kurulu üyelikleri yaptıktan sonra emekli olarak gruptan ayrılmıştır.

32 yıllık çalışma döneminin sonunda emekli yaşamına geçmekle birlikte cesitli meslek ve sivil toplum örgütlerinde görev almaya devam etmiştir.

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi, İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğinin yanısıra, 2 dönem Darüşşafakalılar Derneği Başkanlığı yapmıştır. Amerikan Endüstri Mühendisleri odası üyesi olan  Davut Ökütçü, halen  Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili,Türk-Amerikan İş Konseyi, Türk-Fransiz İş Konseyi yürütme kurulu üyesi olup, 2010 yılından itibaren de Koç Yönder Yönetm Kurulunda görev yapmaktadır.