close
DAVUT_ÖKÜTÇÜ

YÖNETİCİ VE İŞ ADAMI

 

 

1946 yılında Diyarbakırda doğdu. İlk okuldan sonra eğitimine, Istanbul Özel Darüşşafaka Lisesinde devam etti 1965te fen bölümünden birincilikle mezun oldu. Fulbright teşkilatından aldığı bursla Robert Kolej Yüksek Okulunda (şimdiki Boğaziçi Üniversitesi) eğitimini sürdürerek 1969 yılında Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Türk Eğitim Vakfından aldığı yurtdışı bursuyla ABD de Syracuse Üniversitesinde lisans üstü programına başladı. 1971 yılında Endüstri Mühendisliği dalındaki Master programını tamamlayarak yurda döndü.

İş hayatına Koç Holding’de başlayan Davut Ökütçü, 32 yıllık çalışma hayatının 19 yılını gruba bağlı Bozkurt Mensucat Sanayii A.Ş. de Endüstri Mühendisliği, Planlama Müdürlüğü, Yatırım Koordinatörlüğü, Üretim Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Murahhas üyesi olarak muhtelif kademelerdeki görevlerde geçirdi.

1990-1996 yılları arasında Vehbi Koç’un direktifiyle Koç Holding Dış Ticaret Grubuna bağlı, ABD New York şehrinde bulunan Ramerica International şirketinin Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

1996 dan 2003 yılına kadar Koç Holding merkezinde Tüketim Grubu Başkanına Yardımcı görevinin yanında Maret, Düzey, KoçEce, Bozkurt, BAT Tütüncülük A.Ş de yönetim Kurulu üyelikleri yaptıktan sonra emekli olarak gruptan ayrıldı. Bu dönemde gruba bağlı Migros, Tat, Maret, Düzey gibi 10 şirketin yönetimi yanında Koç Grubunun İtalya ve Türk Cumhuriyetlerinde bulunan şirketlerinin yeniden yapılandırma, birleştirme, küçültme veya işten çıkarma gibi stratejik kararlara imza attı. Potansiyel bazı yabancı ortaklarla müzakerelere takım lideri olarak katıldı.

32 yıllık çalışma döneminin sonunda emekli yaşamına geçmekle birlikte çeşitli meslek ve sivil toplum örgütlerinde görev almaya devam etti.

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayii Odası Meclis Üyesi, İktisadi Kalkınma Vakfı (IKV) Yönetim Kurulu Başkanı, Arçelik ve Çeşme Altınyunus bağımsız yönetim kurulu üyesi, Türk Eğitim Vakfı Mütevelliler Heyeti ve Yönetim Kurulu üyeliğinin yanısıra, 2 dönem Darüşşafakalılar Derneği Başkanlığı yaptı. Darüşşafaka Cemiyetinde bir dönemi Başkan Yardımcısı olmak üzere 12 yıl yönetim kurulunda görev aldı. Amerikan Endüstri Mühendisleri odası üyesi olan Davut Ökütçü, mezun olmaktan gurur duyarak anlattığı kurum/yuvaya hizmete devamla Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulunda ömür boyu hizmet ediyor. Türk-Amerikan İş Geliştirme Konseyi onursal üyesi, Türkiye Amerika İş Konseyi (TAİK) üyesi olup, 2010 yılından itibaren de Koç Yönder Yönetim Kurulunda görev yaptı; Nisan 2022de Yönetim Kurulu Başkanlığına  seçildi.