close

TARİHÇE

KOÇ YÖNDER TARİHÇESİ

Koç-Yönder, Koç topluluğu Koç Holding ve Şirketlerinden emekli olan üst düzey yöneticilerin bilgi ve birikimlerinden başkalarının da yararlanması için 1995 yılında emekli olan 20 Üst Düzey Yönetici’nin bir araya gelmesi ile kurulmuş bir dernektir.

Kurucular arasında Erdoğan Karakoyunlu, Can Kıraç, Alaeddin Asna, Haluk Çatırlı, Nurettin Uğurlu, Tuncer Afşar, Erol Günen, Reha Tezcan, E.Abdullah Özerol, Mehmet Ondur, Orhan Altan, Sencer Kaygusuzer, Naci Dizdar, Sadi Göğdün, Muhterem Kolay, Orhan Başdoğan, Özcan Yuvalı, Basri Öztekin, Süreyya Somer, Sezai Polat bulunmaktadır.

Erdoğan Karakoyunlu’nun ilk geçici Yönetim Kurulu Başkanı olduğu derneğin ilk genel kurul toplantısı 13 Ocak 1996’da yapılmıştır.

İlk Geçici Yönetim Kurulu; Başkan Erdoğan Karakoyunlu, İkinci Başkan Reha Tezcan, Genel Sekreter Alaeddin Asna, Muhasib Sadi Göğdün, Veznedar Tuncer Afşar, Can Kıraç ve E.Abdullah Özerol’un üyelikleri ile oluşturulmuştur.

İlk geçici Denetim Kurulu da Muhterem Kolay, S.Haluk Çatırlı ve H.Basri Öztekin’den oluşmuştur.

13 Ocak 1996 tarihinde yapılan Birinci Genel Kurul’da üyelerin seçimi ile Derneğin I. Yönetim Kurulu oluşturulmuştur. Birinci Genel Kurul’da oluşan Yönetim Kurulu üyeleri Koç Yönder Yönetim Kurulu Başkanı olarak Can Kıraç’ı seçmişlerdir. Derneğin ilk Başkanı Can Kıraç bu görevi 1996 – 1998 tarihleri arasında yürütmüştür.

Daha sonra yapılan Olağan Genel Kurullar da Koç Yönder Yönetim Kurulu yeni dönem üyeleri seçilmişlerdir. Seçilen Yönetim Kurulu üyeleri de dönemin Dernek Başkanını seçerek belirlemişlerdir. Böylece görev üstlenen Koç Yönder Başkanları;

1998 -2001 tarihleri arasında Koç Yönder Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Karakoyunlu,

2001-2004 tarihleri arasında Koç Yönder Yönetim Kurulu Başkanı Necati Arıkan,

2004-2010 tarihleri arasında Koç Yönder Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Uluğ,

2010-2022 tarihleri arasında Koç Yönder Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Ilgım,

20 Nisan 2022 tarihinde yapılan Genel Kurul sonrasında Koç Yönder Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini DAVUT ÖKÜTÇÜ üstlenmiştir.