close

YÖNETİM KURULU

Davut ÖKÜTÇÜBAŞKAN
Emre GÖRGÜNBaşkan Yardmcısı
Bülend CEYLANGenel Sekreter
Hasan Basri ERÖKTEMSayman
Ferdin HOYİYönetim Kurulu Üyesi
Yaşar ONAYYönetim Kurulu Üyesi
Neslihan TÖZGEYönetim Kurulu Üyesi
Ufuk GÜÇLÜYönetim Kurulu Üyesi
L. Yeşim UÇTUMYönetim Kurulu Üyesi (1 Haziran 2022’den itibaren)
Davut ÖKÜTÇÜ
Başkan

YÖNETİCİ VE İŞ ADAMI

1946 yılında Diyarbakırda doğdu. İlk okuldan sonra eğitimine, Istanbul Özel Darüşşafaka Lisesinde devam etti 1965te fen bölümünden birincilikle mezun oldu. Fulbright teşkilatından aldığı bursla Robert Kolej Yüksek Okulunda (şimdiki Boğaziçi Üniversitesi) eğitimini sürdürerek 1969 yılında Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Türk Eğitim Vakfından aldığı yurtdışı bursuyla ABD de Syracuse Üniversitesinde lisans üstü programına başladı. 1971 yılında Endüstri Mühendisliği dalındaki Master programını tamamlayarak yurda döndü.

İş hayatına Koç Holding’de başlayan Davut Ökütçü, 32 yıllık çalışma hayatının 19 yılını gruba bağlı Bozkurt Mensucat Sanayii A.Ş. de Endüstri Mühendisliği, Planlama Müdürlüğü, Yatırım Koordinatörlüğü, Üretim Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Murahhas üyesi olarak muhtelif kademelerdeki görevlerde geçirdi.

1990-1996 yılları arasında Vehbi Koç’un direktifiyle Koç Holding Dış Ticaret Grubuna bağlı, ABD New York şehrinde bulunan Ramerica International şirketinin Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

1996 dan 2003 yılına kadar Koç Holding merkezinde Tüketim Grubu Başkanına Yardımcı görevinin yanında Maret, Düzey, KoçEce, Bozkurt, BAT Tütüncülük A.Ş de yönetim Kurulu üyelikleri yaptıktan sonra emekli olarak gruptan ayrıldı. Bu dönemde gruba bağlı Migros, Tat, Maret, Düzey gibi 10 şirketin yönetimi yanında Koç Grubunun İtalya ve Türk Cumhuriyetlerinde bulunan şirketlerinin yeniden yapılandırma, birleştirme, küçültme veya işten çıkarma gibi stratejik kararlara imza attı. Potansiyel bazı yabancı ortaklarla müzakerelere takım lideri olarak katıldı.

32 yıllık çalışma döneminin sonunda emekli yaşamına geçmekle birlikte çeşitli meslek ve sivil toplum örgütlerinde görev almaya devam etti.

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayii Odası Meclis Üyesi, İktisadi Kalkınma Vakfı (IKV) Yönetim Kurulu Başkanı, Arçelik ve Çeşme Altınyunus bağımsız yönetim kurulu üyesi, Türk Eğitim Vakfı Mütevelliler Heyeti ve Yönetim Kurulu üyeliğinin yanısıra, 2 dönem Darüşşafakalılar Derneği Başkanlığı yaptı. Darüşşafaka Cemiyetinde bir dönemi Başkan Yardımcısı olmak üzere 12 yıl yönetim kurulunda görev aldı. Amerikan Endüstri Mühendisleri odası üyesi olan Davut Ökütçü, mezun olmaktan gurur duyarak anlattığı kurum/yuvaya hizmete devamla Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulunda ömür boyu hizmet ediyor. Türk-Amerikan İş Geliştirme Konseyi onursal üyesi, Türkiye Amerika İş Konseyi (TAİK) üyesi olup, 2010 yılından itibaren de Koç Yönder Yönetim Kurulunda görev yaptı; Nisan 2022de Yönetim Kurulu Başkanlığına  seçildi.

 

Emre GÖRGÜN
Başkan Yardımcısı

Av. K.Emre Görgün 1948 doğumlu olup, lise eğitimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi, Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi  Hukuk Fakültesinde tamamlamış ve bir süre İstanbul Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık yaptıktan sonra 1975 yılında Koç Topluluğu şirketlerinden Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş’de İK ve Hukuk elemanı olarak işe başlamış ve kısa sürede Personel Müdürlüğü görevine atanmış , takiben 1987 yılı sonunda gene Koç Topluluğu şirketi olan Ford Otomotiv A.Ş (Otosan) Endüstri İlişkileri Müdürlüğüne atanmış, 8 yıl süren bu görevini takiben 1995 yılında  Koç Holding A.Ş Endüstri İlişkileri Koordinatörlüğü görevine atanarak 2010 yılı sonuna kadar bu görevini sürdürmüştür. Koç Topluluğunda 35 yılı aşan görev süresi,  31 Aralık 2010 tarihinde Koç Holding A.Ş’den emeklilik nedeniyle sona ermiştir.

Koç Topluluğundan emekliliği takiben , çalışma yaşamı ile ilgili bilgi birikimini ve tecrübesini serbest avukat/danışman olarak sürdürmek amacıyla Kadıköy / Mühürdar’da bulunan ofisinde İstanbul Barosuna bağlı avukat olarak hizmet vermeye başlayan K.Emre Görgün, 2011 yılından bu yana ulusal ve uluslararası şirketlerin Toplu İş Sözleşmelerinin yapılmasını sağlamıştır. Çeşitli sektörlerdeki şirketlere ve uluslararası hukuk bürolarına çalışma mevzuatı ve iş davaları konusunda danışmanlık hizmeti vermekte olan Av.K.Emre Görgün, TÜSİAD “istihdam ve sosyal güvenlik çalışma grubu” üyeliğini de sürdürmektedir. Orta derecede İngilizce bilen K.Emre Görgün evli ve 1 erkek çocuk sahibidir.

 

Bülend CEYLAN
Genel Sekreter

Yüksek Mühendis Mimar

 

1951 yılında Bitlis’te doğdu. Tekel mensubu olan babasının görevi dolayısıyla İlk okulu Samsun-İzmir-Samsun’da okudu. Samsun İstiklal İlk Okulu’ndan mezun oldu. Babasının İstanbul’a tayin olması nedeniyle 1962 yılında Samsun’da başladığı orta öğrenimini Sarıyer Orta Okulu’nda ve Beşiktaş Kız Lisesinde tamamladı. 1968 yılında İTÜ sınavlarını kazanarak çocukluk yıllarından itibaren hayalini kurduğu mimarlığa ilk adımını attı. 1972 yılında İTÜ Müh. Mim. Fakültesi’nden başarı ile Mimar olarak mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde başarı ile tamamlayıp, Yüksek Mühendis Mimar ünvanı ile mezun oldu.

Üniversitenin ikinci sınıfında iş hayatına stajyer mimar olarak İNTES Koll. Şti. / İNTES İnşaat A.Ş.’de başlayan Bülend Ceylan aynı şirkette onaltı yılı çalıştı.  İNTES A.Ş.’nin müteahhit olarak üstlendiği Tepebaşı Ordu Yardımlaşma Oteli İnşaatında Saha Mühendisi, Tofaş – Aygaz Zincirlikuyu Tesisleri İnşaatında Şantiye Şefi Yardımcısı olarak şantiyelerde görev aldıktan sonra Şirket Genel Müdürlüğünde Genel Sekreter, Asil Çelik Fabrika İnşaatı İnce İşler Denetçisi (aralıklarla inşaata giderek), Planlama Baş Mühendisi, Teknik Müdür vb unvanlarla görev yaptı.

1986 yılında Koza İnşaat A.Ş. Yönetiminin daveti ile Koç Topluluğu bünyesindeki Koza İnşaat A.Ş.’ye geçti. Genel Müdürlükte Uygulama Maliyet Planlama Müdürü olarak çalıştı. Koç Topluluğu’nun iki şirketi olan Koza İnşaat A.Ş. ile Garanti İnşaat A.Ş.’nin birleşmesi sonucunda Kalite Kontrol Müdürü görevini yürütürken, Destek ve Lojistik Grup Müdürü görevine atandı. 1998 yılı sonunda Garanti-Koza İnşaat A.Ş.’den kendi isteği ile emekli olarak ayrılmasını müteakip, Kıraça Holding bünyesindeki Kar İnşaat A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Bu süreçte Karsan Fabrika İnşaatı, Karland Showroom İnşaatı gerçekleştirildi.

2002 yılında Genel Koordinatör görevini üstlendiği Berk Grup’tan ayrılarak serbest çalışmaya başladı. Deteks Kimya Sanayi A.Ş.’de yaklaşık sekiz yıl 2003 yılından itibaren de Mares İnşaat A.Ş.’de İnşaat ve Yönetim Danışmanı olarak danışmanlık faaliyetini sürdürmektedir.

Elli iki yıla varan çalışma yaşamında mesleki çalışmalarının yanı sıra Topluma hizmet etmek yarar sağlamak amacıyla Sivil Toplum Kuruluşlarına üye olmaya ve gönüllü olarak görev almaya devam etmektedir.

Mesleki deneyim ve bilgi birikimini meslektaşlarına aktarmak amacıyla 2000 yılından itibaren 1972 yılında üye olduğu TMMOB Mimarlar Odası’ndaki çalışmalara gönüllü olarak katkıda bulunmaktadır.

TMMOB Mimarlar Odasının düzenlediği Mimarlık ve Eğitim Kurultaylarında, MOBBİG  Mimarlık Bölüm Başkanları İletişim Grubu Toplantılarında, Bilirkişilik Sempozyumlarında, TMMOB Meslek Odaları tarafından düzenlenen sempozyum ve kongrelerde, Yapı Denetim Konferanslarında, İmar hukukuna ilişkin Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen sempozyum ve kongrelerde bildiriler sunmuş, Adalet Bakanlığı ile Bilirkişilik yasası hazırlanması, Bilirkişilik hizmetinin doğru bir şekilde düzenlenmesine yönelik çalışmalarda görev almıştır.

 

2002’den itibaren TMMOB Mimarlar Odası farklı yönetim dönemlerinde; Yapı Denetim Komisyonu Üyesi, Bilirkişilik ve Gayrimenkul Komitesi Üyesi, 1992 SMGM Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi Eğitmeni, Onur Kurulu Üyeliği, MİAK Mimarlık Akreditasyon Kurulu Üyesi, MiMeKK Mesleğe Kabul Kurulu Üyesi ve Başkanı, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Soruşturma Uzlaştırma Komitesi Başkanı, Yapı Malzeme Komitesi Üyesi, Mimarlıkta Malzeme Dergisi Yayın Kurulu Üyesi, Danışma Kurulu Üyesi, yılından itibaren 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) mütevelli üyesi ve geçmiş dönemlerde Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu Üyesi, 2002 yılında üye olduğu İTÜ Mezunları Derneği Onursal Üyesi, İTÜ Vakfı Sosyal Kulübü üyesi, Mimarlık Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi,  MİV-SAN Mimarlık Vakfı Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı üyesi ve 2011-2014 dönemi Başkanı,  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Birim Kurulu Üyesi olup, 14 Ağustos 2021’den itibaren Mimarlık Vakfı Başkanıdır. 2010 yılından itibaren Koç-Yönder Koç Topluluğu Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği devam ederken Mayıs 2022’de Genel Sekreter olarak seçildi.

 

 

Hasan Basri ERÖKTEM
Sayman
Ferdin HOYİ
Yönetim Kurulu Üyesi

Doğum Yeri/Tarihi:İstanbul/1937
Medeni Durumu: Evli

Profesyonel Deneyim

1966-1975 Türk Sevk ve İdare (Eğitim Uzmanı ve Danışman)
1975-1979 Koç Holding(İnsan Kaynakları Koordinatörü)
1979-1990 Türk Demir Döküm(İK Genel Müdür Yardımcısı)
1990-1993 Migros A.Ş (İK Genel Müdür Yardımcısı)
1993-1996 Koç Üniversitesi Genel Sekreteri
1996-1998 Işık Üniversitesi Genel Sekreteri

Akademik Deneyim

İstanbul Üniversitesi-Yönetici Eğitimi
Boğaziçi Üniversitesi-İşletmeye Giriş
Yeditepe Üniversitesi-İnsan Kaynakları Yönetimi,
Stress Yönetimi ,Çağdaş Yönetim
Bahçeşehir Üniversitesi-İnsan Kaynakları Yönetimi,
Örgütsel Davranış ve Çağdaş Yönetim Teknikleri

Öğrenim

Robert Kolej
Virginia Polytechnic Institute and State University(BS ve MBA)

Öğrenim Sonrası Alınan Eğitimler:
Insead-Fransa-ITP(Yönetici Eğitmenliği Programı,2 Ay)
Harvard Üniversitesi-Yönetici Geliştirme Programı(5 Ay)
İngiltere-4 ay süreli Genel Yönetim Becerileri Programı
MCE Belçika- Yönetim Becerileri

Yabancı Dil

İngilizce

Dernekler, Üyelikler

Robert Kolej Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Peryön Üyesi
Yönder Yönetim Kurulu Üyesi
Harvard Üniversitesi Mezunlar Derneği Üyesi
Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Üyesi
Moda Deniz Klubü Divan Üyesi

Hobiler

Satranç, Fotoğraf, Müzik ve Spor

Yaşar ONAY
Yönetim Kurulu Üyesi
Neslihan TÖZGE
Yönetim Kurulu Üyesi
Ufuk GÜÇLÜ
Yönetim Kurulu Üyesi

Ufuk Güçlü 1951 yılında İstanbul’da doğdu. Kadıköy Maarif Koleji’nden mezun olduktan sonra, ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Ufuk Güçlü, profesyonel iş hayatına 1975 yılında Ford Otosan’da Metot Mühendisi olarak başladı. 1979-2008 yılları arasında sırayla Mamul Geliştirme Şefliği, Ürün Geliştirme Müdürlüğü, Mühendislik Daire Müdürlüğü, Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdür Baş Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Otomotiv sektörünün deneyimli yöneticisi Ufuk Güçlü, 2009’da RMK Marine Gemi Yapım Sanayii ve Deniz Taşımacılığı İşletmesi A.Ş Genel Müdürlüğü görevine atandı. Ufuk Güçlü halen mühendislik ağırlıklı şirketlerde teknik alanlarda danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

L. YEŞİM UÇTUM
Yönetim Kurulu Üyesi

1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden işletme lisans derecesi ile mezun olmuştur. 1986-1997 yılları arasında Ernst & Young Bağımsız Dış Denetim Şirketi’nin İstanbul ve Hartford (ABD) ofislerinde uzmanlıktan müdürlüğe çeşitli kademelerde çalışan ve özellikle banka ve finans kuruluşları üzerinde uzmanlaşan Yeşim Uçtum, bu süreçte İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası SMMM ve Massachusetts (ABD) Certified Public Accountant (CPA) sertifikalarını almıştır.

Yeşim Uçtum 1997-1998 yıllarında Strateji Menkul Değerler Genel Müdürlüğü görevinde bulunmuş daha sonra, 1999-2000 yılları arasında Yapı Kredi Yatırım, Aralık 2000 – Haziran 2005 tarihleri arasında da Koçbank bütçe, planlama ve mali kontrolden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Haziran 2005 tarihinde Koç Holding’e Bankacılık ve Finans Grubu Koordinatörü olarak atanmıştır.

2007 yılındaki emekliliğinin ardından kariyerine Bağımsız Yönetim Kurulu üyelikleri ile devam eden Uçtum, Aviva Sigorta (2011-2014), HSBC Bank (2016-2018), Marshall Boya (2013-2016), Burçelik & Burçelik Vana (2012-2014) Yönetim Kurulu Üyeliklerini, iç sistemlerden sorumlu bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak yürütmüştür. Halen Aksigorta ile AgeSA Hayat  ve Emeklilik Şirketlerinin Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve Risk Komitesi Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Ahmet Nuri KUBANÇ
MÜDÜR