close
Haberler

KOÇ HOLDİNG GENEL KURULU YAPILDI

omer-koc

Koç Holding 52. Olağan Genel Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un başkanlığında toplandı. Koç Holding Genel Kurul’u Mustafa V. Koç’un 21 Ocak’ta hayatını kaybetmesinin ardından ilk kez toplandı.

Koç Holding 52. Olağan Genel Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un başkanlığında, pay sahiplerinin katılımıyla toplandı.

Nakkaştepe’deki Koç Holding Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Koç Holding Şeref
Başkanı Rahmi M.Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Temel Atay, Koç Holding eskiYönetim Kurulu Başkanı merhum Mustafa Koç’un eşi Caroline Koç ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç da katıldı.

MUSTAFA KOÇ’A MESAJLAR

Toplantıda katılımcılar ile paylaşılan 2015 yılı Faaliyet Raporu’nda Mustafa V. Koç’a yönelik anma mesajında, şu ifadeler yer aldı:

“Vizyonu, hayırseverliği ve en önemlisi insani değerleri ile silinmeyecek izler bırakan Mustafa V. Koç, ülkemizin geleceğine her zaman yürekten inandı. Hakiki bir halk adamıydı.

Çalışanlarına güç veren ve destekleyen bir lider olmasının yanı sıra, küresel bakış açısı, kararlılığı, değerleri ve iş ahlakı ile de ilham kaynağı oldu.

Bundan sonra, onun görüşleri, geniş bakış açısı ve getirdiği dinamizm ile biz de Koç Holding’i
milletler arası bir yapıdan, global bir dünya şirketine taşıyacağız.”

“YURT ÇAPINDA ALDIĞIMIZ BAŞSAĞLIĞI DİLEKLERİ EN BÜYÜK TESELLİMİZ OLDU”

Genel Kurul Toplantısı, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi M. Koç’un 2015 yılına ilişkin
değerlendirmelerinin aktarılması ile devam etti.

“Kısa süre önce oğlum Mustafa V. Koç‘un zamansız kaybı ailece bizleri ve sizleri çok üzdü. O’nun ardından, yurt çapında aldığımız başsağlığı dilekleri en büyük tesellimiz oldu” diyen Koç, bu benzersiz dayanışmadan dolayı ailesi ve şahsı adına herkese teşekkür etti.
Koç ailesi, bilinmeyen yönleriyle Mustafa Koç’u anlattı

Koç geçtiğimiz yıl gerek Türkiye’de, gerekse uluslararası arenada yaşanan büyük hareketliliklere dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Yurt içinde seçimlerin yenilenmesi ve terör olayları çalkantılı bir sürece yol açarken, dünyadaki ekonomik ve jeopolitik gelişmelerde de bir durulma olmadı. Bütün bu gelişmeler karşısında 90 yıllık tecrübemizin desteğiyle ve zamanında aldığımız tedbirlerle Koç Holding olarak geçtiğimiz yılı oldukça başarılı bir performansla geride bıraktık.

Son yıllarda özel sektör yatırımlarındaki yavaşlamaya karşın, yatırımlarımıza ara vermeksizin
devam ettik. Son 4 yılda toplam 12 milyar dolar mertebesinde kombine yatırımla ülkemiz ve
topluluğumuz için yüksek katma değer yaratacak önemli projeleri hayata geçirdik.”

Koç Holding olarak geçen yılı oldukça başarılı bir performansla geride bıraktıklarını dile getiren Koç, son yıllarda özel sektör yatırımlarındaki yavaşlamaya karşın, yatırımlara ara vermeden devam ettiklerini hatırlattı.

Yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Koç, şunları kaydetti:

“Tüpraş’taki 3 milyar dolarlık yatırımımızı geçen yılın ilk aylarında devreye aldık. Sadece bu
yatırımımız ülkenin yıllık cari açığına 1 milyar dolar mertebesinde destek verecektir. Aynı dönemdeotomotiv şirketlerimiz Ford Otosan ve Tofaş’ta toplam 3 milyar dolar seviyesinde yatırımlarlaihracata yönelik yepyeni modelleri devreye soktuk.

Bu ürünlerimiz iç piyasada olduğu gibi ihracat piyasalarında da büyük beğeni topladılar, birçokuluslararası ödül aldılar. Beyaz eşyada dış piyasalarda pozisyonunu daha da güçlendirme yolunda Arçelik’in yatırımları devam ediyor, Tayland’da yeni fabrikamız açıldı. Başarılı yatırımlarımız ve risk yönetim politikalarımız ile önümüzdeki fırsatları analiz ederek yatırımlarımızı planlarken, güçlü bilançomuzu ve nakit akışımızı korumaya özen gösteriyoruz.”

“HAYALİMİZ ULUSLARARASI ARENADA ÇOK DAHA BÜYÜK BAŞARILAR
GERÇEKLEŞTİRMEK”

Genel Kurul Toplantısı’nda 21 Ocak 2016’da hayatını kaybeden Mustafa V. Koç’un vefatından önce kaleme aldığı 2015 yılı değerlendirmesi de aktarıldı.

Mustafa V. Koç son değerlendirmesinde şu ifadelere yer vermişti:

“Geride bıraktığımız yıl tüm dünyada, geleceğimizi şekillendirecek birçok politik, ekonomik ve
toplumsal gelişmeye sahne oldu. Bu gelişmeler, küresel piyasalarda risk algısını değiştirirken,
politikada yeni söylemler oluşturdu, toplumsal alanda ise barışın önemini tüm dünyaya bir kez daha
gösterdi.

Koç Topluluğu’na baktığımızda ise 2015 başarılarımızı devam ettirdiğimiz bir yıl oldu. Belirsizliklerin ve çalkantıların arttığı günümüz küresel iş dünyasında, Topluluk olarak kararlılıkla ve cesaretle yeni yatırımlar yapmayı, istikrarlı büyümeyi ve rekabet gücümüzü artırmayı sürdürdük.

Sürdürülebilir büyüme sağlayabilmek ve her türlü dalgalanmayı başarılı bir şekilde yönetebilmek için yönetim kalitemize ve risk yönetim sistemlerimize özel önem vermeye devam ettik.

Yeni atılımlara her an hazırlıklı olmak için finansal yapımızı güçlü tuttuk. Bundan sonraki hayalimizise uluslararası arenada çok daha önemli ve büyük başarılar gerçekleştirmek, yurt içindeki uzun vadeli liderliğimizi yurt dışına taşımak ve portföyümüzü küresel arenada faaliyet gösteren şirketler ve organizasyonlar ile desteklemek.

Bu hayalimizi de gerçekleştireceğimize ben şahsen yürekten inanıyorum.”