close
Haberler

KOÇ-YÖNDER ÜYELERİ YILIN SON ETKİNLİĞİ OLARAK “GENÇ WERTHER’İN ACILARI BALESİ”NDE BULUŞTU

genc_wertherin_acilari_4

KOÇ-YÖNDER ÜYELERİ YILIN SON ETKİNLİĞİ OLARAK “GENÇ WERTHER’İN ACILARI BALESİ”NDE BULUŞTU…

Üyelerimiz ve yakınları ile birlikte toplamda Koç-Yönder ailesinin 53 bireyi Süreyya Operasında sahnelenen ve Derneğimizin 2011 yılının son etkinliği olarak üyelerimiz için organize ettiği toplu katılımla 29 Aralık akşamı, “Genç Werther’in Acıları Balesi”nde buluştular.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 24 Aralık akşamı Goethe’nin hayatını değiştiren eser ‘Genç Werther’in Acıları’nı sahneye taşıdı. Fransız koreograf Yannick Bouquin tarafından sahneye konan bale gösterisi, romantik besteci Chopin’in 28 farklı piyano parçası üzerine hazırlandı. Zamanında sokaktaki gençlerin kıyafetinden ruh haline kadar her şeyi etkileyen Goethe’nin bu eseri, bale sahnesinde de dönemine uygun olarak 18. yüzyılda geçiyor.

Ünlü Alman edebiyatçı, fikir ve siyaset adamı ve düşünürü Johann Wolfgang von Goethe’nin en az kendisi kadar meşhur eseri ‘Genç Werther’in Acıları’ isimli romanı, bale eseri olarak uyarlandı… Goethe’nin bundan neredeyse 240 yıl önce 1774 yılında tamamladığı eser, yayımlandıktan sonra büyük bir ün kazanmış, kendisini roman kahramanı Werther ile özdeşleştiren pek çok genç, aynı Werther gibi intihar ederek yaşamına son vermişti… İşte bu ünlü eser, bugünden itibaren İstanbul’da Süreyya Sahnesi’nde bale gösterisi olarak sahne aldı. Eserin dünya prömiyeri, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 29 Aralık akşamı saat 20.00′de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşti.  Eserein uyarlamasını ünlü Fransız koreograf Yannick Bouquin yaptı…Bale eseriyle ilgili diğer bir özellik de bale müziği olarak ünlü besteci Chopin’in 28 piyano parçasının kullanılıyor olması..

Metinler için kaynakça: Hurriyet Gazetesi ve filmlervekitaplar.com