close
Basın Duyuruları

Konya Ticaret Odası – Aile şirketleri kurumsallaşmalı

Koç-Yönder Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Uluğ;
“Aile şirketleri kurumsallaşmalı”

KTO ve KSO tarafından ortaklaşa düzenlenen  birlikte düzenlediği “Koç-Yönder’in İlkeleri, Hedefleri Ve Hizmetlerinin Tanıtımı İle İhracat” konulu toplantıya katılan Koç-Yönder Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Uluğ, aile şirketinden kurumsallaşmaya doğru adımların atılması gerektiğini söyledi.

Konya Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda şirket yönetimleri ve kurumsallaşma hakkında bilgi veren Koç Yönder Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Uluğ, Çin, Hindistan ve Rusya’nın büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu belirterek, şirketleri ekonomik tsunamiye kapılmamaları için uyarıda bulundu. Uluğ, şirketlerin büyümesi için şirket sahibinin, şirketin ve ihracat elemanlarının tam bir uyum içinde çalışmaları gerektiğini kaydetti.  KoçYönder’le ilgili bilgiler veren Uluğ  şunları söyledi “Koç-Yönder, Türkiye’nin en köklü ve kurumsal kuruluşlarından Koç Grubu’nda görev yapmış üst düzey yöneticilerin, orada kazandıkları zengin birikimi Türk iş dünyasıyla paylaşmak amacıyla oluşturdukları bir dernektir. Koç-Yönder üyeleri, bilgi çağının vazgeçilmez gereklerinden birinin bilgiliyi ve deneyimi paylaşmak olduğuna inanmakta ve bu amaçla; aile şirketlerinin kurumsallaşma, stratejik planlama, pazarlama, finansman ve yeni iş geliştirme alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak için danışmanlık ve eğitim hizmetlerini geliştirmiş bulunmaktadır. Bu birikimlerimizi paylaşmak için bugün düzenlenen bu toplantıya katılmış bulunmaktayız.”

Koç-Yönder Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ural Belgin ise aile şirketlerinin kurumsallaşması için Aile Anayasası, Konseyi, Yönetim İlişkileri ve Fertlerin Görev Devri’nin yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.       Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Şahin de  değişen dünya düzenine karşı uyum sağlayamayan aile şirketlerinin, pazarda fazla tutunamayacağını dile getirdi.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Seyit Karaca ise  Konya’nın Türkiye’de sanayi bakımından gelişme göstermesine rağmen ihracat yapmakta sıkıntı yaşadığını vurgulayarak, artık kurumsallaşmış ve rekabet gücü yüksek olan şirketlerin piyasalarda daha fazla istikrarlı bir şekilde kalacaklarına dikkat çekti.

Karaca şunları söyledi: “Konya sanayisi oldukça gelişmiş, değişik sektörlerdeki üretimi, istihdamı ve ülke ekonomisine yaptığı katma değer ile şüphesiz önemli bir yere sahip. Ancak bunu tam anlamı ile tanıtamamanın sıkıntısını çekiyoruz. Bu anlamda bize göre ilimizin büyük ve önemli eksiklikleri var.

Bunlar; tanıtım, markalaşma ve kurumsallaşma. İlimiz sanayisinin önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen bu üç önemli eksikliğini giderdiğinde Konya sanayisinin gelişimindeki önemli engellerin de ortadan kaldırılacağına inanıyorum.

Bugün gurur duyarak belirtebilirim ki Konya, “Geleceğin Avrupa Şehirleri” yarışmasında 89 şehir ve bölge arasında, en iyi yatırım imkanlarına sahip iller sıralamasında ikinci olmuştur. İlimizi ödüle layık kılan bu imkanlarından en iyi şekilde faydalanmak ve bunların tanıtımını en iyi şekilde yapmak öncelikli işimiz olmalıdır.

İhracatın önemini burada hepimiz biliyoruz. Türkiye son yıllarda ihracatta yaptığı atakla dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış durumdadır. Ancak Konya için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Çünkü ilimizin ihracat rakamları 1 milyar doları geçmesine rağmen istenilen düzeyde değildir.

Bugün buraya katılan Koç-Yönder yetkilileri bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşacak. Eminim ki değerli Koç-Yönder yetkililerinden kurumsallaşma, markalaşma, tanıtım gibi stratejik anlamda faydalanacağımız çok önemli bilgiler var. Türk ekonomisine, iş alemine ve KOBİlere danışmanlık yapmayı  kendisine görev edinen Koç-Yönder yetkililerinden, sahip olduğu 32 bin KOBİ’si ile KOBİ başkenti olma yolunda hızla ilerleyen ilimizin kazanacağı pek çok fayda bulunduğu kanaatindeyim”

 

01.05.2006, Konya Ticaret Odası  – http://kto.org.tr