close
Basın Duyuruları

Mayıs 2007, Kobi Girişim – Koç emeklileri KOBİ’leri eğitiyor

Koç emeklileri KOBİ’leri eğitiyor

Koç Topluluğu Yöneticileri Derneği (KOÇYÖNDER), hazırladığı eğitim ve danışmanlık programları ile Anadolu’daki KOBİ’leri, dünya ile entegrasyon ve AB ile uyum sürecine hazırlamayı amaçlıyor. Başkan Tunç Uluğ, KOBİ’lere “Gelecekte sorun yaşamamak için aile anayasanızı hazırlayın” diyor.

“Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım…” Bu sözler, Koç Holding’in kurucusu, Türk iş dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan merhum işadamı Vehbi Koç’a ait. Vehbi Koç’un, Türkiye’de kurumsallaşmaya öncülük eden kurumlardan olan Koç Topluluğu’nda belirlenen birçok ilke ve kuralın en tepesine “Benim anayasam budur” diyerek eklediği bu sözler, şimdi de Koç Topluluğu Yöneticileri Derneği’ nin (KOÇYÖNDER) benimsediği ve hayata geçirdiği bir anlayışa dönüşmüş durumda.

KOÇYÖNDER, Türkiye’nin en iyi kurumlarında çalışmış, önemli görevler üstlenmiş, çeşitli başarılara imza atmış olan Koç Topluluğu emeklilerinin bir araya geldiği, önemli bir buluşma noktası. Ancak KOÇYÖNDER, sadece üyelerine çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyen bir kurum değil.

 

 

 

Dernek, kurulduğu 1995 yılından bu yana özellikle gençlere ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri  sunarak, kurumsallaşma kültürünün yerleşmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. KOÇYÖNDER Başkanı Tunç Uluğ, Vehbi Koç’un bu sözleri ile kendilerine hala önderlik ettiğine işaret ediyor ve “Biz bu dernekle Koç kültürünün devamlılığını sağlıyoruz. Emeklilerimizin bugüne kadar edindikleri bilgi ve birikimlerini ekonomik kalkınmada önemli bir yer tutan Anadolu’daki KOBİ’lerle paylaştığımız bir yapı oluşturduk” diyor.

 

 

AB ile uyum süreci

 Koç Holding’de emeklilik yaşının 60 olduğunu anımsatan Uluğ, şunları söylüyor:

“Bu kimine göre erken bir yaş olabilir. Topluluktaki pek çok genç ve yetenekli yöneticinin önünün açılması için alınmış yerinde bir karar da olabilir. Ancak yaşam kalitesinin giderek arttığı günümüzde, 60 yaşına gelmiş ve yıllarca profesyonel iş yaşamı içinde yer almış birisinin köşesine çekilmesi beklenemez. İşte biz, bu noktada devreye giriyoruz.”
Kazan-kazan modeli ile üyelerin kendilerini ifade imkânı bulduğunu, bundan genç girişimcilerin de yararlandığını söyleyen Uluğ, derneğin misyonunu şöyle özetliyor:

“Türkiye’nin dünya ile entegre olma çabası içinde olduğu şu dönemde, AB ile ilişkileri de göz önüne alındığında birden çok yabancı dil bilen son derece donanımlı Koç emeklileri, kendilerine düşen bir görev varsa bunu yerine getirmeyi istiyor. KOÇYÖNDER ise bu isteğin hayat bulabileceği önemli bir sivil toplum kuruluşu.”

KOÇYÖNDER kendisine ulaşan şirketlere; aile şirketlerinde jenerasyon değişikliği, aile anayasası oluşturulması, kurumsal yönetim uygulamaları gibi birçok konuda birebir danışmanlık hizmeti veriyor. Başkan Uluğ, danışmanlık hizmetlerinin yanında Anadolu’nun pek çok bölgesinde eğitim seminerleri ve konferanslar düzenlediklerini söylüyor. Ağırlıklı olarak söz konusu illerin sanayi ve ticaret odalarının daveti ve ille organizasyonda işbirliği yaparak düzenlenen bu etkinliklerin, çok yoğun ilgi gördüğünü belirtiyor, Uluğ. KOÇYÖNDER önümüzdeki yaz aylarında Gaziantep, Kahramanmaraş, Çanakkale, Adana ilerinden gelen davetler sonucunda o illerde çeşitli seminerler vermeye hazırlanıyor.

 

KOBİ’lere danışmanlık

Anadolu’da hemen her yerde KOBİ’lerle birlikte çalıştıklarını söyleyen Uluğ, KOBİ’lerin öncelikli sorunlarını ise şöyle sıralıyor:

“Birincisi finansal kaynak bulmakta güçlük çekiyorlar. İkincisi mevcut kaynakları efektif bir şekilde kullanamıyorlar. Bu kurumsallaşamamış olmalarından kaynaklanıyor. Ve bu da üzerinde titizlikle durduğumuz son derece önemli bir konu. Bu konuda geliştirdiğimiz bir eğitim programımız var. Üçüncü sorun ise aile ilişkilerini iyi organize edemiyorlar.”

Türkiye’de şirketlerin çok büyük bir çoğunluğunun aile şirketi olduğu göz önüne alındığında KOÇYÖNDER ve bu alanda faaliyet gösteren kurumlara çok iş düştüğünü kaydeden Uluğ, şunları söylüyor:

“Özellikle jenerasyon değişikliği gündeme geldiğinde, işi kimin devralacağı konusunda şirketlerde sorun yaşanıyor. ‘Başa kim geçecek?’ buna karar verilemiyor. ‘Ayrıca aile üyeleri iş ile nasıl ilişki kuracak. Her isteyen şirkette çalışabilecek mi? Hangi pozisyonlarda işe başlanacak?’ bu konularda da belli bir şirket kültürü oluşturulması için rehberlik etmeye çalışıyoruz.”
Aile anayasası nasıl oluşturulur?

KOÇYÖNDER’in şirketlere, aile anayasası oluşturulması konusunda verdikleri danışmanlık hizmetini anımsatan Uluğ, süreci şu şekilde anlatıyor: “Kurucular biz iki kardeş ya da 3 kardeş bir sorunu çözemezsek, bizim çocuklarımız daha çok sayıda olacaklar onlar hiç çözemez’ demeli ve bazı kuralları baştan koymalı. Bu kuralları mutlaka yazılı hale getirmeli. Biz, danışmanlık verdiğimiz şirketlerdeki tüm aile bireylerini biraya getirdiğimiz toplantılar düzenliyoruz. Her üyenin kendisini orada rahatça ifade etmesini sağlıyoruz. İletişim çok önemli bu süreçte. Sonradan başka sorunlar yaşanacağına her şeyin baştan konuşulmasını sağlıyoruz.”

Bunun için yazılı aile anayasaları olması gerektiğini söyleyen Uluğ’un bu konuda verdiği birkaç ipucu ise şöyle:

“Önemli olan bir karar verip, onun arkasında durmak. Örneğin ‘Aileden üniversite mezunu olmayanlar, şirkette çalışamayacak’ gibi bir kural koydunuz, bunu herkese uygulayın. Terfi konusunda bir standart getirmek istiyorsanız, ‘Yabancıl dil bilmeyenler grup başkanı olamaz’ diyebilirsiniz. Bunu yazılı olarak ortaya koyarsanız, ileride bu konuda bir sorun çıkmaz, insanlar kendini ona hazırlar, ya da yabancı dil öğrenmeyi teşvik etmiş olursunuz. ‘Aile bireyleri başka şirketlerde görev alıp, tecrübeli bir şekilde gelsin’ de diyebilirsiniz. Ya da ‘30 yaşın altındaki aile üyeleri, şirkette çalışamaz’ diyebilirsiniz. Bütün bunları baştan konuşup net ve anlaşılır bir şekilde yazıya dökmeniz önemli.”
Danışmanlık yaptığı alanlar
Anadolu’da düzenlenen seminer ve konferans etkinliklerinin dışında KOÇYÖNDER, şirketlere profesyonel anlamda danışmanlık hizmeti veriyor. Derneğin danışmanlık yaptığı alanlar şunlar:

·         Kurumsal yönetim,
·         Etkin bir organizasyon yapısı oluşturulması,
·         Stratejik planlama yapılması,
·         Yönetici performansının ölçülmesi,
·         Mali işlemler,
·         Pazarlama faaliyetleri,
·         Teknoloji seçimi,
·         Ortaklık anlaşmaları,
·         Yeni yatırımların yönlendirilmesi,
·         Eğitim ve kariyer planlaması.
Gençlere özel kariyer danışmanlığı
KOÇYÖNDER, gençlere yönelik ilgi alanlarını tespit etme ve iyi bir kariyer planlaması yapabilmeleri için çeşitli programlar uyguluyor. Gençlerin profil eğrisini tabi tuttukları 10 adet testten sonra belirleyen dernek, bu sonuçlara göre eğitim alanları konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

·        Dernek, gençlere özel kariyer danışmanlığı uygulamasında işlediği iş alanlarını 8 ana başlıkta topluyor. Bunlar programda, satıcılık ve ilişki kurma, reklamcılık, ticaret ve işletmecilik, eğitim, tasarım, geliştirme ve yapım, araştırma, toplumsal hizmetler ve zanaatkarlık iş alanları örnek olarak işleniyor. Bunun dışında ayrıca yöneticilik, uzmanlık, yöneticilik öncesi asistanlık gibi konumlara ait profiller de derneğin uyguladığı bu testlerle belirlenebiliyor.

 

Hülya Güler
Ekonomi Dergisi, Kobi Girişim Eki – Mayıs 2007 Sayısı