close
Haberler

TRANSIT CONNECT VAŞİNGTON’DA TANITILDI

no thumb

TÜRK AMERİKAN IŞ KONSEYİ VE AMERICAN TURKISH COUNCIL (ATC) ORTAKLIĞINDA YAPILAN 30ncu ATC YILLIK KONFERANSINDA FORD OTOSAN ÜRÜNÜ TRANSIT CONNECT TANITILDI.

30 Ekim – 2 Kasım 2011 tarihlerinde ABD nin başkenti Washington DC de yapılan ATC Yıllık Konferansına 700 ü aşkın Türk ve Amerikan iş adamı katıldı. İki ülkenin en büyük şirketlerinin de temsil edildiği bu yılki konferansa büyük önem veren ABD tarafı, Dış Işleri Bakanı Hillary Clinton tarafından temsil edildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan uçağındaki teknik bir arıza nedeniyle toplantıya katılımını son anda iptal ettiğinden Türkiye Milli Savunma Bakanı Ismet Yılmaz tarafından temsil edildi.

Konferans 30 Ekim günü Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliğinde verilen resepsiyonla başladı. Resepsiyon öncesinde Büyükelçi Namık Tan ve ekibi tarafından Türk Amerikan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerine bir briefing verildi. Bu kurulda Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay ve Koç Yönder Genel Sekreteri Davut Ökütçü Koç Grubunu temsil etmekteydi.

 

31 Ekim Pazartesi günkü açılış yemeğinde ana konuşmacı ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton idi. Ford Otosan’ın ana sponsorluğunu üstlendiği Salı günkü  yemekte ise ana konuşmacı TC Milli Savunma bakanı İsmet Yılmaz idi. Ismet Yılmaz’in takdimini Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay yaptı. Nuri Otay takdim konuşmasının öncesinde Ford Otosan şirketinin faaliyetlerinden, Türkiye imalat sanaayi ve ihracatındaki önemli öncü konumundan bahsederek “2011 ilk 9 ayında Türkiye’den ABD ye yapılan toplam ihracatta Ford Otosan tek başına %10 luk paya sahiptir” diyerek tamamen Türk mühendis ve işçisinin ürünü Transit Connectlerin ABD pazarındaki yerinden, New York şehri taksi ihalesinden sonra hedeflerinin diger kentlerde de araçlarımızın taksi filolarına katılması olduğunu vurguladı.

Taksi renklerine boyanıp işaretlemeleri ile donanmış olan Ford Otosan’a ait bir adet transit connect aracı konferans süresince Türk ve ABD li katılımcıların dikkatine sunuldu. Konferansın yapıldığı Ritz Carlton Otelinin ana girişinde sergilenen araç ilgi odağı haline geldi.