close
Haberler

Van’a El Uzatan Koç Şirketleri

van-depremi

Koç Topluluğu depremin ardından Van, Erciş ve köylerine ulaştırdığı 800 çadır ve acil ihtiyaç maddeleriyle yaraları sarmaya devam ediyor.

Kaynak: Bizden Haberler Sayı 384

Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremden hemen sonra harekete geçen kuruluşların arasında Koç Topluluğu Şirketleri de yer alıyordu. Koç Holding çatısı altında bir Koordinasyon Kurulu oluşturularak deprem bölgesine ilk günden itibaren yardım gönderilmeye başladı. Afetzedelerin ihtiyaçlarının yerinde tespiti ve Koç Topluluğu yardım kampanyasının koordinasyonu için Koç Holding CEO’su Turgay Durak ve bir grup üst düzey yönetici 25 Ekim Salı günü deprem bölgesine gitti. Deprem bölgesinde gerçekleştirilen incelemeler sonrasında, depremzedelerin ağırlaşan kış koşullarında daha iyi barınma imkânlarına kavuşmaları amacıyla Van ve Erciş’te toplam 800 ailenin barınabileceği, kış koşullarına dayanıklı 10 kişi kapasiteli çadırlar sağlandı.

Koç Topluluğu 1999 yılında yaşanan Gölcük Depremi’nde olduğu gibi acilen bir Koordinasyon Kurulu oluşturarak afet sonrası çalışmalara başladı. Kurul, bir yandan acil ihtiyaçların tespit ve teminini sağlarken, diğer taraftan ilkyardım ve kurtarma çalışmalarına katılacak ekipleri bölgeye göndermek üzere hazırlıklar yaptı.

İlk olarak 23 Ekim Pazar günü Arçelik Arama Kurtarma Ekibi, AKUT ve GEA ekipleri ile birlikte bölgeye ulaştı. Ardından Yapı Kredi Bankası, Tofaş, Ford ve Tüpraş şirketlerinden oluşan 92 kişilik Koç Topluluğu arama kurtarma ekibi Erciş’teki çeşitli noktalarda çalışma yapmak üzere bölgeye hareket etti.

ACİL İHTİYAÇLAR İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Deprem bölgesinde öncelikli acil ihtiyaç olarak belirlenen, jeneratör, ısıtıcı ve temel gıda ürünlerinin temini için Aygaz, Arçelik, Koçtaş ve Tat Konserve şirketleri düğmeye bastı. İlk aşamada bölgeye çeşitli ebatlarda 2.267 tüpgaz gönderen ve dağıtımını gerçekleştiren Aygaz ayrıca, arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere açık hava ısıtıcıları ile çadırlarda kullanılmak üzere katalitik soba, ocak, LPG ile çalışan aydınlatma cihazları ve ilgili ekipmanlarını deprem bölgesine ulaştırdı. Bununla birlikte Tat Konserve çeşitli gıda maddelerinden oluşan 74,5 tonluk yardım malzemesini, Arçelik de çadır kentlerde hizmet vermek üzere toplam 4 tırlık, çalışır durumda çamaşır yıkama & kurutma makineleri ile deterjan, battaniye, katalitik soba, infrared ısıtıcı ve içme suyu gibi acil ihtiyaç maddelerini deprem bölgesine gönderdi. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere başta jeneratör ve yapı malzemeleri olmak üzere çeşitli ürünlerinin diğer bir bölümünün bölgeye sevki Koçtaş tarafından üstlenildi.

Deprem sonrası Türkiye’nin önde gelen yüzlerce kurum ve kuruluşları tarafından ve bireysel çabalarla yapılan yardımlar birçok güçlüğe rağmen Van’da yaşamın devam etmesini sağlıyor. Felaketin kara bulutları her yanı kaplamadan desteklerle gelen umudun, depremin yaralarını sarabilecek tek güç olduğu bir kez daha doğrulanmış oldu.

TOPLU MEKANLARDA DEPREM ANINDA NASIL HAREKET EDİLMELİ?

 • Sinemalarda asla dışarı kaçmaya çalışmayın. Sıra aralarına uzanın. Etrafınızdakileri bu konuda uyarın.
 • Çocuğunuzun okulunda mantıklı bir eylem planı yapılıp yapılmadığını okul yetkililerinden öğrenin, yapılmamışsa yapılmasını talep edin, hatta aktif olarak hazırlıklara katılın.
 • Alışveriş merkezlerinde deprem sonrası yangın riski yüksektir. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde, mutlaka yangın merdiveninin yerini öğrenin ve deprem anında hızlı ve kararlı bir şekilde oraya yönelin.
 • İşyerinizde deprem anında yukarıdan gelecek tehlikelere karşı (asma tavan, armatür, v.s.) masa altına sığınabilirsiniz. Yakın iseniz garaja kaçarak araba yanına cenin pozisyonunda uzanabilirsiniz. Yangın merdivenine giderek merdivenden yukarı çıkabilirsiniz. Bu sizden sonra geleceklere yer açar.

DEPREMLE YAŞAM

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeği depremle yaşamayı öğrenmeyi zorunlu hale getiriyor. Deprem öncesinde ve anında neler yapılması gerektiğini bilmek hayat kurtarıyor ya da hasarları en aza indiriyor. Doğal Afet Sigortalar Kurumu’na (DASK) göre deprem hakkında bilinmesi gereken bazı önemli noktalar:

 • Depremde ve sonrasında nasıl hareket edileceğini ve davranılacağını tüm aile bireylerinin bildiğinden emin olunuz. Acil iletişim planları oluşturun. Bulunduğunuz çevrede emniyetli yerleri belirleyin.
 • Deprem sonrası evdeki, işteki, dışardaki aile bireylerinin bir araya gelebilmesi için planlar oluşturun.
 • Acil durumda aranacak telefon numaralarını ve ne zaman aranacağını çocuklarınıza öğretin.
 • Afetlerde ihtiyaç duyulan malzemeleri tedarik edin.
 • Raf ve dolapları emniyetlice duvarlara sabitleyip monte edin.
 • Büyük ve ağır eşyaları alt raflara yerleştirin.
 • Cam vs kırılacak eşyaları alçakta, kapalı ve kilitlenebilir dolapta saklayın.
 • Baş üstündeki hafif ve emniyetsiz monte edilmiş eşyaları emniyete alın.
 • Su ısıtıcıları, şofbenleri tavan, taban veya duvarlara emniyetlice tutturun.
 • Binanızda var olan çatlakları teknik kişilere danışarak tamir ettirin.
 • Böcek-haşerat zehirlerini, her türlü uçucu ve yanıcı parlayıcı maddeleri emniyetlice alt raflarda kapaklı kilitlenen dolaplarda saklayın.
 • Masa, kitap rafları, kitaplık, cam pencere, ayna ve resim gibi malzemelerin düşeceği ve kırılacağı yerlerden uzak durun.

DEPREM ANINDA EVDEYSENİZ;

Deprem anında binadan kaçmak için sadece 10 saniyeniz var. Bu durumda giriş kat dışında kaçış için yeterli zamanınız yok.

Zemin katında iseniz, derhal dışarı çıkın. Ancak dışarı çıkmanız binanın oluşturduğu tehlikeden uzaklaştığınız anlamına gelmez. Binanın yıkım bölgesinden bir an önce uzaklaşmanız gerekir.        Üst katlarda iseniz, asla binadan çıkarak kaçmaya çalışmayın.

*Asla merdivene çıkmayın, hatta daire kapınıza bile gitmeyin. Çünkü, binaların en zayıf yerleri merdivenleridir.

*Asla balkona çıkmayın. Balkonlar binaların zayıf ve desteksiz bölümleridir.

*Asansöre binmeyin. Sarsıntı anında asansörler binadan bağımsız hareket eder. Her deprem sonrasında asansörlere bakım yaptırılmasında büyük fayda var.