close
Haberler

VI. SEVGİ GÖNÜL ANMA KONSERİ AYA İRİNİ MÜZESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sevgi Gönül  14 Eylül 2012 günü geleneksel hale gelen bir konserle anıldı. Altıncısı düzenlenen anma konserinde bu kez dünyaca ünlü Pragh barok müzik orkestrası Collegium 1704 ‘ün J.D. Zelenka, A. Vivaldi ve G.Ph. Teleman’dan çaldığı eserler,  mezzo-soprano Magdelena Kozena nin Vivaldi ve G.F.Handel’den seslendirdiği eserleri içeren muhteşem tüm katılımcıları hayran bıraktı.

İş ve sanat dünyasının temsilcilerinin katıldığı anma konserinde Koç ailesini temsilen Rahmi M. Koç, Ömer ve Koç’un yanısıra çok sayıda Koç-Yönder üyesi ile Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Mesut llgım ile Başkan vekili Davut Ökütçü de hazır bulundular. Mezzo-Soprano Magdelena Vivaldi’den 3 şarkı ile konserin ilk bölümünü noktalrken, ikinci bölümdeki konserine G.F. Handel’den 2 romantic şarkı ile devam etti. Konserin sonunda iki kez sahneye davet edildi. Konserin ardından tüm konuklar Arkeoloji Müzesi bahçesinde verilen yemekte ağırlandılar.

COLLEGIUM 1704

Prag barok muzik orkestrası Collegium 1704 ve vokal topluluqu Collegium Vocale 1704, klavsenci ve orkestra şefi Vaclav Luks tarafından 2005’te BACH-PRAHA-2005 projesi vesilesiyle kuruldu. Bu onlann uluslararasi Prag Bahar Muzik Festivali ile duzenli bir işbirligi içinde çalışmalarının baslangıç noktasi oldu.

2007 yılından bu yana Collegium 1704 ve Collegium Vocale Ostrava’daki Aziz Vaklav Muzik Festivali’nin daimi konuklan olarak sahneye çıkıyorlar. “Cek Bach”: Jan Dismas Zelenka’ya (1679-1745) adadıkları ve onun Missa Votiva konser kaydını gerçeklestirdikleri 2007 yılında Fransa’daki Sable ve La Chaise- Dieu festivallerinde eleitirmenlerin ve izleyicilerin buyuk beğenisini kazandılar. Her iki topluluk Festival de Musique de Sully & du loiret, Festival Baroque de Pontoise, Rencontres Musicales de Vezelay gibi  festivallere de düzenli bir şekilde katılıyor ve çok beğeniliyor, konserleri sık sık TV Mezzo, Arte, France Musique için kaydediliyor ve yayınlanıyor.

Collegium 1704 ve Collegium Vocale, 2008 sonbahanndan beri “Prague-Dresden Muzik koprusu” konser serilerini qerceklestiriyor: özellikle Zelenka ve onun çağdaşlarıyla selefleri uzerine odaklanarak her iki sehrin zengin kulturel geleneklerini surduruyorlar.

Her iki topluluk Handel yılı ilan edilen 2009’da bestecinin La Resurrezione (Dirilis) oratoryosunu ve Louise Moaty ybnetiminde Rinaldo operasmi birkac kez sahnelediler. Prag’da Ulusal Tiyatro’da, Lüksemburg’da Grand Theatre’da, Rennes Operası’nda verdikleri konserler ve kaydı yapılıp Fransiz televizyonunun 3. kanalında yayinlanan Theatre de Caen’daki konser büyük övgülerle karşılandı. Rinaldo Opera Royal de Versailles’da sahnelendi ve bu konser Radio France’da Gerard Courchelle tarafından  “2010 yihrun en güzel performans” olarak nitelendirildi.

Vivica Genaux, Magdalena xozena. Veronique Gens, 8ejun Mehta gibi yıldız şarkıcılarla konserleri ve Cek Filarmoni Orkestrasi’yla birlikte gerçekleştirdikleri yeni konser serileri 2011 yılında etkileyici performanslanndan sadece birkaçı. 2011, özellikle Zelenka’nınn bestelerine odaklı çok zengin kayit faaliyetleriyle tamamlandı ve bu cd’ier Gramophone ve Diapason tarafından yayınlandı. Haziran 2011 ‘de  Zelenka-Officium defunctorum & Requiem kaydına GRAMOPHONE dergisi taratından ayın CD’si ve Editör’ün Seçimi ödülleri verildi.